Столична община издаде Заповед за изготвяне на конструктивна експертиза с препоръки за премахване или възстановяване на срутената аула „Максима“ на НБУ

липсва
Дата на публикуване: 03.09.2024

Във връзка с инцидента със срутилата се покривна конструкция на аулата на Нов Български университет, вр.и.д. Главен архитект на Столична община арх. Богдана Панайотова издаде Заповед по реда на чл.195 и чл.196 от Закона за устройство на територията /ЗУТ/, с която се възлага на НБУ в качеството си на собственик на сградата, да направи обследване и да изготви конструктивна експертиза с цел установяване на експлоатационното състояние на сградата. В заповедта е конкретизирано, че посочените действия трябва да бъде извършени в срок до започването на учебната година на студентите на 30-ти септември 2024-та година.

„При възникналия инцидент, на място се събраха всички институции, под чиято юрисдикция се контролират подобни възникнали ситуации. Всички подходиха изключително бързо, адекватно и професионално. От страна на ДНСК и Столична община беше извършена на място своевременно проверка от експерти на двете институции, при която се установи, че случаят не попада в Наредбата за обследване на аварии, нито се касае за авария по време на строителство, а е изцяло в правомощията на Столична община за действия по чл.195 и чл.196 от ЗУТ, според които общината обследва сградата и издава Заповед съобразно състоянието й“, коментира арх.  Богдана Панайотова, вр.и.д. главен архитект на СО.

Комисията от инженери и конструктори е установила, че инцидентът в НБУ е възникнал по време на вътрешно преустройство на аула „Максима“ по изготвен интериорен проект, без в него да е предвидено засягане на конструкцията на сградата. Предоставени са и всички документи от страна на НБУ, касаещи ремонтните действия, включващи интериорен проект, договор със строителна фирма, както и разрешение за изграждане на фотоволтаична система на покрива. Установено е, че фотоволтаиците са били поставени на покривната конструкция на строената през 1980-та година сградата напълно законно през 2021-ва година с разрешение, издадено по новите облекчени изисквания съгласно чл. 147 от ЗУТ, според който не се изисква обстойно обследване на съществуващата покривна конструкция, а само представяне на  проектно решение от инженер-конструктор. При заложеното в проекта вътрешно преустройство не е предвидено промяна в предназначението на сградата, а само промяна на интериорния дизайн, включващ подмяна на окачен таван, окачени ламперии по стените, въздуховоди и климатични инсталации.

Във връзка с конкретния случай в НБУ и анализ на цялата ситуация, от страна на Столична община са предприети  единствените адекватни законосъобразни действия.