Софтуерът, осигуряващ функционирането на тази интернет страница, нейният дизайн, включително цялата разположена на страницата информация, доколкото не съставлява обществена информация, са обект на авторско право. Никаква част от обектите на закрила не може да се възпроизвежда, да се превежда, променя или използва по какъвто и да е начин без предварителното писмено съгласие на Направление „Архитектура и градоустройство“. В сайта се използват снимки създадени и предоставяни от Десислава Кулелиева.
Градоустройствен план на град София 1891- 1892 г.
План на София от 1891 г., оригинален мащаб 1:5000
Планът е изработен под ръководството на арх. Алекси Начев, тогава директор на Техническото отделение на СО. Включва разширение на регулационния план между бул. „П. Евтимий", Перловската река и пехотните казарми. Планът предвижда застрояването на града с нови квартали в западна посока - около Вайсовата мелница и пл. „Възраждане". Съхранява се в архив на РИМ- София.
Градоустройствен план на град София 1891 г.
Градоустройствен план на град София 1891 г.
План на София от 1892 г., оригинален мащаб 1:10000.
Планът е изработен под ръководството на арх. Тодор Марков, директор на Техническото отделение на СО. Според плана в града се предвиждат 5 районни кметства. На плана е отбелязано с номера местоположението на значими съществуващи обществени и култови сгради.
Идеите, които “Планът Начев” доразвива са:
- обвързване на изходящите от града направления със структури и обекти с общоградско значение;
- оформяне на нови кръгови площади около Руски паметник и паметника на Васил Левски;
- установяване на рокадната връзка по бул. "Драгоман" ("Ст. Стамболов"); -обхващане на териториално нарасналата столица от нов ринг, проведен като система от хорди, съобразена с топографията на терена. Новите идеи на този план дават началото на изграждането на зелената система на София:
- с общоградско значение – Борисовата градина, паркът на Централни гробища, зелените площи на Александровската болница, зелената преграда пред Централна гара, поречията на реките, пространствените връзки между площади и обекти;
- с квартално значение – градинката около църквата "Св. Никола Софийски" в кв. "Три кладенци", градинката в кв. "Банишора", "Докторската градина" в кв. "Докторски паметник". Налага се идеята за етапно включване на нови територии в структурата на града. Като първо етапно се посочва западното направление (Ючбунар), второ етапно – югозападното и територията на кв. "Докторски паметник", кв. "Банишора" е трети етап, а "Долни Лозенец" и други квартали са оставени за последния четвърти етап.
Съхранява се в архив на РИМ-София 7 бр. позитиви
Градоустройствен план на град София 1892 г.